


Nasza Misja
Dołożyć wszelkich starań, by poprzez edukację Montessori, opartą na Bożych prawdach i szacunku do drugiego człowieka, przygotować do życia młodzież, która może zmienić ten świat na lepsze.
Generalnym celem Chrześcijańskiej Szkoły i Przedszkola Montessori jest popularyzacja wspomnianej metody nie tylko w placówkach oświatowych, ale i w kręgach nie związanych z oświatą. Możemy tego dokonać poprzez organizowanie ogólnodostępnych konferencji popularyzujących metodę Montessori, szkoleń dla nauczycieli i rodziców, dni otwartych, lekcji pokazowych oraz publikację materiałów edukacyjno – informacyjnych.
Nadrzędnym, jednak, celem jest wykształcenie młodego człowieka, który będzie:
-
samodzielny w działaniu;
-
krytyczny wobec otaczających go zdarzeń;
-
niezależny w myśleniu;
-
przygotowany do odpowiedzialnego życia w rodzinie i społeczeństwie;
-
pełen miłości do Boga i świata;
Nasza szkoła dąży do kształcenia dzieci umiejących samodzielnie podejmować decyzje. Szczęśliwych, zmotywowanych, troskliwych, empatycznych, potrafiących samodzielnie się uczyć i żyć w harmonii
ze światem.
Zwieńczeniem procesu takiej edukacji będzie młody człowiek rozwijający się społecznie oraz intelektualnie. Ciekawy świata, podchodzący do nowych wyzwań odważnie, trzeźwo myślący, potrafiący zdefiniować swoje potrzeby, komunikatywny i współpracujący z innymi zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami.
Rodzice dzieci będą szczęśliwi widząc, iż proces edukacji w naszej szkole wykształcił w ich dzieciach cechy przygotowujące je do życia we współczesnym świecie. Szkoła, natomiast, będzie miała satysfakcję i pewność, że potrafiła tak odpowiednio pokierować uczniami, by dostosować się do wymogów życia codziennego.
Współpraca z rodzicami
Dla prawidłowego rozwoju dziecka jest niezwykłe istotne, aby między szkołą i rodziną istniało porozumienie i spójność w procesie wychowawczym. Szkoła ma służyć rodzinie i wspierać rodziców w budowaniu charakteru dzieci i umacnianiu ich wiary. Rodzice i nauczyciele powinni nawzajem budować swój autorytet, aby dzieci miały spójny światopogląd i obraz rzeczywistości. Dlatego też współpraca z rodzicami jest kluczowym aspektem naszej szkoły.
W naszej szkole współpraca oparta jest na deklaracji współpracy i akceptacji filozofii szkoły.
Nauczyciel jest pomocą, przewodnikiem dziecka i przyjacielem rodzin.
W naszej szkole nie ma typowych wywiadówek, podczas których rodzice dowiadują się, że „klasa nie sprawia problemów”. Tutaj 3 razy do roku obydwoje rodziców każdego ucznia spotyka się na indywidualną rozmowę z nauczycielem, będącym równocześnie opiekunem dla ich dziecka. Podczas takich spotkań rodzice wspólnie z nauczycielem omawiają talenty, mocne i słabe strony dziecka , preferowane style uczenia się, wartości, a także wspólnie wyznaczają cele edukacyjne, w osiągnięciu których pomocny może być opiekun, i planują działania zmierzające do ich osiągnięcia.
Dla wzmocnienia procesów wychowawczych w naszej szkole organizowane są liczne szkolenia, warsztaty i kursy dla rodziców dotyczące nie tylko metody Montessori, lecz również problematyki wychowania.




Przykazania Marii Montessori
-
Dzieci uczą się wszystkiego, co dzieje się w ich otoczeniu
-
Jeśli często krytykujesz dziecko, ono nauczy się oceniania innych
-
Jeśli regularnie chwalisz dziecko, ono nauczy się doceniania
-
Jeśli dziecku okazuje się wrogość, ono nauczy się walczyć
-
Jeśli jest się uczciwym wobec dziecka, ono też będzie uczciwe
-
Jeśli dziecko jest często wyśmiewane, stanie się osobą nieśmiałą
-
Jeśli dziecko rozwija się w poczuciu bezpieczeństwa, nauczy się ufać innym
-
Jeśli dziecko jest często oczerniane, rozwinie się w nim niezdrowe poczucie winy
-
Jeśli pomysły dziecka są regularnie akceptowane, ono nauczy się czuć dobrze samo ze sobą
-
Jeśli jest się przychylnym dziecku, ono nauczy się cierpliwości
-
Jeśli dziecko jest wspierane w tym co robi, nabierze pewności siebie
-
Jeśli dziecko żyje w przyjaznym środowisku i czuje się potrzebne, nauczy się znajdować miłość
-
Nie mów źle o swoim dziecku, ani wtedy, gdy jest blisko, ani wtedy gdy nie ma go w pobliżu
-
Koncentruj się na rozwoju tego, co dobre w twoim dziecku, tak, aby na to co gorsze nie starczyło już miejsca
-
Słuchaj zawsze tego co ma do powiedzenia twoje dziecko, a gdy zbliży się do ciebie, by o coś zapytać lub coś skomentować, zawsze odpowiadaj
-
Szanuj swoje dziecko nawet wtedy, gdy popełnia błędy. Naprawi je zaraz albo nieco później
-
Bądź gotów pomóc dziecku, gdy czegoś poszukuje. Ale bądź również skłonny usunąć się w cień, gdy samo znalazło to czego szukało
-
Gdy zwracasz się do swojego dziecka, rób to zawsze w najlepszy z możliwych sposobów. Daj jemu to co w tobie najlepsze
